fbpx

Grawerowanie

cięcie laserem optimaprint

Grawerowanie kojarzy się powszechnie z jubilerstwem. Służy do nadania określonym produktom wyjątkowego spersonalizowanego charakteru, który będzie istotny dla właściciela przedmiotu. Grawerowanie stanowi także istotny element w produkowaniu materiałów reklamowych dla naszych klientów.

Co zwykle grawerujemy?

Do najczęściej grawerowanych przedmiotów należą: trofea sportowe z imieniem zwycięzcy oraz miejscem i datą odbytych zawodów, np. „Tomek, Nowy Sącz 2020”, eleganckie długopisy z unikatowym logo firmy, grawerowanie stosujemy także na opakowaniach wszystkich produktów spożywczych oznaczenia numeru seryjnego i numeru partii.

Na czym polega grawerowanie?

Podczas procesu grawerowania laserowego wiązka laserowa uderza w specjalnie oczyszczoną powierzchnię grawerowanego materiału, wystawiając ją na działanie wysokiej temperatury. W zależności od czasu ekspozycji tworzywa na ciepło, jego kolor zmienia się i tworzy kontrast względem miejsc nietkniętych wiązką lasera (materiał paruje lub pali się – w zależności od tworzywa). Powstały grawer laserowy jest trwały i bardzo odporny na ścieranie. Grawerowanie laserowe stanowi obecnie najpopularniejszą metodę wytwarzania trwałych grafik czy liter właściwie na każdej powierzchni.

Jakie materiały się graweruje?

Laserem można bowiem żłobić nie tylko w stali czy anodowanym aluminium, ale przede wszystkim w tworzywach sztucznych. Mogą to być przykładowo: akryl, tworzywo PVC, pleksi, winyl, poliestry, styropian, guma, włókno szklane, kompozyty czy laminaty. Ponadto nie istnieją żadne techniczne przeszkody, żeby grawerować laserowo w drewnie, szkle, korku, skórze, ceramice, a nawet na papierze.

Atuty grawerowania

Niezaprzeczalną ogromną zaletą grawerowania laserowego jest to, że możemy wygrawerować praktycznie każdy dowolny wzór (grafiki, litery, gradienty, szlaczki, itp.) na wielu różnego rodzaju materiałach.

Poza tym grawerowanie jest techniką wysoce estetyczną, precyzyjną i wyjątkowo trwałą. Charakteryzuje się również dużym bezpieczeństwem pracy. Oczywiście wyłącznie w sytuacji, gdy graweruje specjalista, który się na tym zna, przy użyciu odpowiedniego sprzętu wysokiej jakości.

Należy również mieć na uwadze, że grawerowanie laserowe nie powoduje żadnych dodatkowych pęknięć, zarysowań czy jakichkolwiek odkształceń. To w pełni zautomatyzowany proces, a więc jest pozbawiony ryzyka pomyłki.

To właśnie z tego względu grawerowanie znalazło tak powszechne zastosowanie nie tylko w reklamie, ale również w modelarstwie czy ogólnie pojmowanym przemyśle, gdzie niezwykła precyzja wykonania laserowego rytu jest bardzo istotna.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą reklamowych grawerunków oraz do bezpośredniego kontaktu, za sprawą którego już w piętnaście minut wycenimy Państwa zamówienie! Nasze zlecenia wykonujemy począwszy od Nowego Sącza, aż po najdalsze zakątki Europy. Zapraszamy!