fbpx

Frezowanie

frezowanie plexi optimaprint

Frezowanie to operacja obróbki wykonywana za pomocą obrotowego, wieloostrzowego narzędzia tnącego. Narzędzie wykonuje zaprogramowane ruchy posuwowe w prawie każdym kierunku w celu usunięcia materiału z przedmiotu obrabianego, uzyskując pryzmatyczny, wielościan lub swobodny kształt. Frezowanie jest znacznie bardziej wszechstronne niż wiercenie, toczenie, dłutowanie lub inne operacje usuwania materiału.

Każda z krawędzi tnących narzędzia frezującego usuwa niewielką ilość materiału, przy ograniczonym sprzężeniu z surowym kawałkiem, generalnie wytwarzając małe wióry, które można łatwo usunąć z obszaru cięcia. Jak we wszystkich procesach obróbki, im twardszy materiał, tym trudniej jest go usunąć przez cięcie.Dlatego teraz, poprzez frezowanie, wytwarzane są bardzo złożone części, na przykład plastikowe formy wtryskowe zwykle zawierające rzeźbione powierzchnie w swoich kształtach i wiele innych.

Frezowanie CNC jest popularnym procesem obróbki w nowoczesnym przemyśle ze względu na jego zdolność do usuwania materiałów za pomocą wielopunktowego narzędzia skrawającego w szybszym tempie przy względnie dobrej jakości powierzchni. Aby uzyskać określoną chropowatość powierzchni, konieczny jest wybór parametrów kontrolnych. W frezowaniu CNC istnieje kilka parametrów, które kontrolują jakość powierzchni. Analiza chropowatości powierzchni w procesie frezowania końcowego CNC jest dużym wyzwaniem dla rozwoju badań. Kilka czynników zaangażowanych w proces obróbki musi zostać zoptymalizowanych, aby uzyskać pożądaną jakość powierzchni. W tym badaniu uwzględniono trzy parametry obróbki , a mianowicie prędkość wrzeciona, prędkość posuwu i głębokość skrawania. Opracowanie modelu prognozowania chropowatości powierzchni w kategoriach wymiar fraktalny, używana jest sieć neuronowa.

Frezowanie jest zwykle stosowane do produkcji części, które nie są osiowo symetryczne i mają wiele cech, takich jak otwory, szczeliny, kieszenie, a nawet trójwymiarowe kontury powierzchni. Części, które są wytwarzane całkowicie przez frezowanie, często zawierają elementy, które są używane w ograniczonych ilościach, być może do prototypów, takich jak niestandardowe elementy złączne lub wsporniki. Innym zastosowaniem frezowania jest wytwarzanie oprzyrządowania do innych procesów. Na przykład formy trójwymiarowe są zwykle frezowane. Frezowanie jest również powszechnie stosowane jako proces dodatkowy w celu dodania lub udoskonalenia elementów części, które zostały wyprodukowane przy użyciu innego procesu. Ze względu na wysokie tolerancje i wykończenia powierzchni, które może zaoferować frezowanie, idealnie nadaje się do dodawania precyzyjnych elementów do części, której podstawowy kształt został już uformowany.