fbpx

Cięcie laserem

cięcie laserem optimaprint

Cięcie laserem stanowi zaawansowaną technologię, która cieszy się coraz większą popularnością. Wykorzystuje się przy niej specjalny laser do cięcia różnego rodzaju materiałów i zazwyczaj stosuje się ją w produkcji przemysłowej, choć coraz popularniejsze staje się jej użycie również w szkołach, niewielkich przedsiębiorstwach, a także w gospodarstwach domowych.

Na czym polega cięcie laserem?

Cięcie laserem polega na precyzyjnym nakierowaniu strumienia laserowego przy pomocy optyki laserowej lub CNC (komputerowego systemu sterowania numerycznego) na obiekt, który chcemy przeciąć.

Optyka laserowa i CNC – co to takiego?

Wspomniane wcześniej optyka laserowa oraz CNC służą właśnie do precyzyjnego kierowania materiału lub generowanej wiązki laserowej. Jednak w zależności od tego, jaką maszyną laserową się posługujemy, techniki oraz wycinane materiały będą się od siebie różniły.

Czym się różni laser komercyjny od przemysłowego?

W komercyjnym laserze do cięcia materiałów zastosowano system kontroli ruchu zgodny z kodem CNC lub G wzoru, który ma zostać wycięty na naszym materiale. Zogniskowana wiązka laserowa jest skierowana na materiał, który następnie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury topi się, pali, następnie odparowuje lub jest wydmuchiwany przez strumień gazu, finalnie pozostawiając precyzyjnie przyciętą krawędź z wysokiej jakości wykończeniem powierzchni.

Natomiast przemysłowe wycinarki laserowe służą nie tylko do cięcia materiałów płaskich, ale także do wycinania materiałów konstrukcyjnych oraz rurowych.

Zalety cięcia laserem

Jako doświadczeni producenci różnego rodzaju reklam mieliśmy jak dotąd styczność z różnego rodzaju maszynami, jednak uważamy, że cięcie laserem ma wyjątkowo dużo zalet. Oto one:

  • Cięcie laserem nie trwa zbyt długo, a jest przy tym niezwykle dokładne. Zaś cały proces cięcia można łatwo osiągnąć w krótszym czasie w porównaniu do np. tradycyjnych nożyczek.
  • Po wytworzeniu sekcji nie ma bezpośredniego kontaktu obrabianego przedmiotu z narzędziem tnącym, co zmniejsza ryzyko niechcianego zanieczyszczenia materiału.
  • W tradycyjnym procesie separacji ciepło wytwarzane podczas cięcia zwykle topi materiał. Podczas cięcia laserem, obszar ciepła jest bardzo mały, co zmniejsza możliwość deformacji materiału.
  • Laserowe maszyny tnące wymagają mniej energii do cięcia twardych tworzyw tj. blacha.
  • Technologię cięcia laserowego można stosować do cięcia szerokiej gamy materiałów, m.in. do drewna, ceramiki, plastiku, gumy, a nawet do niektórych metali.
  • Cięcie laserowe jest niezwykle wszechstronną technologią i może być używane do cięcia lub wypalania prostych lub bardziej złożonych struktur w jednym kawałku.
  • Jedna lub dwie maszyny tnące mogą być używane w pracy kilku innych maszyn tnących.
  • Proces cięcia laserem jest łatwo kontrolowany przez programy komputerowe, co czyni go bardzo precyzyjnym przy jednoczesnym oszczędzaniu znacznej ilości pracy.
  • Ponieważ laserowa maszyna tnąca nie wymaga interwencji człowieka, z wyjątkiem przeglądów i napraw, częstotliwość obrażeń i wypadków jest bardzo niska, co czyni tę technologię niezwykle bezpieczną.
  • Laserowa maszyna do cięcia ma wysoką wydajność, a wymagane repliki projektowe są bardzo dokładnymi kopiami.

Jak widać, zalet cięcia laserem jest bardzo wiele – mamy nadzieję, że wycinane nim produkty będą przynosiły zadowalające efekty marketingowe.