fbpx

Druk cyfrowy

druk cyfrowy optimaprint

Druk cyfrowy to nowoczesna metoda produkcji, która wykonuje odbitki z plików elektronicznych. Polega ona na utworzeniu kompozycji na komputerze, a następnie wydrukowaniu bezpośrednio na wybranym materiale. Druk cyfrowy jest alternatywą dla tradycyjnych metod, takich jak litografia, fleksografia, wklęsłość, prasa do liter i inne – eliminuje wiele etapów mechanicznych wymaganych do konwencjonalnego drukowania, takich jak tworzenie filmów i proofów kolorowych, ręczne usuwanie elementów razem i tworzenie talerze.

Dzięki metodzie drukowania cyfrowego obraz jest wysyłany bezpośrednio do drukarki przy użyciu plików cyfrowych w formacie PDF, TIFF, PSD lub innych formatach. Druk cyfrowy najlepiej nadaje się do przedmiotów, które wymagają dużej ilości szczegółów i zamówień o mniejszej ilości. W przeciwieństwie do tradycyjnego drukowania nie ma etapów przygotowania do druku między cyfrowymi plikami dokumentów a produktem końcowym; nie ma również potrzeby stosowania nieporządnego sprzętu do formatowania, takiego jak płyty filmowe lub chemikalia fotograficzne.

Wydruki cyfrowe powinny wyjść idealnie, gdy kolejne etapy produkcji zostaną wykonane dokładnie. Plik jest przygotowywany z czystym i ostrym obrazem w wystarczająco wysokiej rozdzielczości, aby spełnić wymagania dotyczące rozmiaru wydruku.

Ślady kadrowania i krwawienie są dodawane w razie potrzeby. Znaczniki przycięcia to linie w rogu zadania drukowania. Po przycięciu spadu znaczniki przycięcia zapewniają, że w ostatecznym przyciętym dokumencie nie występują żadne niezadrukowane krawędzie.

Kolejnym etapem jest nałożenie – upewnienie się, że do wydruku zostanie wykorzystana możliwie jak największa powierzchnia papieru, aby praca była wydajna i zmniejszono marnotrawstwo papieru.

Przed wysłaniem do drukarki plik dokumentu elektronicznego (drukowany obraz lub tekst) należy przekonwertować na format BMP, TIFF, GIF lub JPEG. Są to tak zwane pliki obrazów rastrowych lub mapy bitowe. W zależności od używanego oprogramowania do drukowania można również użyć plików PDF.

Korzyści drukowania cyfrowego:

  • Wysoka jakość: Zapewnia imponującą jakość i spójność w porównaniu z innymi opcjami. Kolory doskonale prezentują się na wydrukach i nie ma problemów z ostrymi liniami. W przypadku druku cyfrowego jakość ostatniej karty, broszury lub ulotki w partii jest taka sama jak pierwszej.
  • Terminowość: w procesie drukowania jest mniej kroków, w wyniku czego produkt końcowy można dostarczyć szybciej.
  • Efektywność kosztowa; Ponieważ płyty drukarskie nie są wymagane, do wykonania pojedynczego zadania potrzeba mniej inwestycji.
  • Krótkie serie: Druk cyfrowy to idealna metoda produkcji krótkich i średnich serii w porównaniu do metod tradycyjnych.
  • Personalizacja: Druk cyfrowy zapewnia najbardziej przystępne cenowo rozwiązanie do dostosowywania materiałów marketingowych, przesyłek i listów z korespondencją bezpośrednią, wizytówek i innych.